русский
לקוחות  
  
מאמרים וטיפים >> מאמרים
עבודה בגיל 64 “When I’m Sixty-Four”

Will you still need me, will you still feed me, when I'm sixty-four?
מאת: ד"ר רפי גלברט

שאלה זו ששואלים חברי להקת החיפושיות בשירם הידוע, הופכת פחות ופחות אקטואלית בימינו. כפי שנראה בהמשך, בני ה-64 הפכו תלויים פחות בצעירים, ובאופן פרדוקסלי הופכים הם להיות אלה שנדרשים בעסקי ימינו. זאת כיוון שהעסקים בעידן "כלכלת השרות" זקוקים יותר ויותר לעובדים מסורים, דייקנים ונאמנים.

הטיב להסביר את המצב החדש חתן פרס נובל לכלכלה, פיטר דיימונד, האיש שקיבל השנה את הפרס על פיתוח מודלים יחודיים לשילוב תעסוקתי.

כשנשאל מה גורם לכך ששיעור הצעירים המובטלים באירופה וארה"ב גדול פי 2-4 משיעור המבוגרים, ענה כי "בתקופה קשה זו מעדיפים המעסיקים לקלוט בעסקיהם עובדים מסורים יותר לעסק, כאלה שניידים פחות בין העסקים"

גם ירחון הקהילה העסקית האמריקאית Entrepreneur, מציג בכתבה את "שנים עשר היתרונות שבהעסקת עובדים מבוגרים יותר". שם (20.9.2006) הוא מסביר כיצד ניתן להשיג יתרון תחרותי בשוק בעזרת עובדים אלו, ומציין את יתרונותיהם:

1. מסורים לעסק ולארגון
2. דייקנים
3. הוגנים
4. מודעים לפרטים וממוקדים
5. יודעים להקשיב לזולת
6. גאים בעבודתם
7. בעלי מיומנויות ארגוניות
8. יעילים ובעלי בטחון ביכולתם ובפעילותם
9. בוגרים (Mature) יותר
10. מהווים דוגמה לזולת
11. בעלי כישורי תקשורת בינאישית
12. אינם להוטים דווקא לקבל שכר גבוה, וכך מאפשרים לעסק לאזן את עצמו


את השפעת ממצאים אלה אפשר למצוא בתחזית שפרסם ה-BLS על הגידול הצפוי בכוח העבודה לקראת סוף העשור. שם הוערך כי שיעור ההשתתפות של גילאי 55 ומעלה בכוח העבודה יגדל ב-33% ובקרב גילאי 65 ומעלה, בלא פחות מאשר 78%. כמו כן קובעת התחזית כי 91% מהעובדים הללו יעסקו במתן שירותים שונים, תחומים שלצעירים יש בהם קושי (שיעור הגידול החזוי בHi-tech ל-2018 הוא 11%).

ממצא חשוב המסתמך על מדגם של 800,000 מעסיקים מביא החוקר ר. בולס (2011) שקובע כי המיתון שהחל בשנת 2008, והתחרות בין העסקים, הביאה אותם להקטין לקיחת סיכונים ולא להעסיק עובדים פזיזים. זאת מכיוון שבשונה מבעבר, יכול כיום לקוח שנתקל בהתנהגות פוגעת, לפרסם זאת בפייסבוק ולפגוע בעסק, בפרנסת עובדיו ובקיומו.

כתוצאה מכך, הפסיקו חברות ועסקים לקלוט עובדים שאינם מוכרים להם או לעובדיהם ורק כאשר אינם מצליחים לגייס עובדים מוכרים, הם קולטים בעלי ידע מוכח מעשית (תיק עבודות, דיסק המציג פעילות או כל הוכחה אחרת). פחות מעסיקים קולטים על סמך קורות חיים, פניות סתמיות, הצהרות בעל פה ו/או אישורי לימודים בקורסים, באוניברסיטה או בבי"ס.

המצב החדש אמנם פוגע ברווחת הצעירים, אך הוא מעניק יתרון תחרותי לגילאי 55 עד 75, למבוגרים שהתנסו בעבודה וביחסים עם לקוחות.

עם זאת מדובר באנשים שאינם יכולים תמיד לעבור כך סתם לעסקי ימינו, אלא הם זקוקים לשינוי, לתכנית שתסייע להם להבין את שוק העבודה העכשווי.

סטיבן גרינהאוז מביא נתונים במאמר שפורסם בניו יורק טיימס (20.3.2009) על הביקוש של העסקים לעובדים מבוגרים שעברו שינוי כזה. לפי נתוניו עלה הביקוש לעובדים אלה בעשור האחרון. הנתונים מראים על עליה בביקוש לגילאי 65 ומעלה ב-16%, בעוד הביקוש לצעירים ירד ב-7%.

המומחה של ארה"ב בתחומי שוק העבודה פרופ' A.Sum מאוניברסיטת Northeastern קובע כי "מפחיד להבין שלצעירים חסרים הניסיון והמיומנויות הרכות, שהמשק ושוק העבודה דורש כיום". גם החוקר J.Lommel שראיין 41,000 מעסיקים ב- 2001 מצא כי מבוגרים הם בעלי "מחויבות גבוהה לעסק ולקיומו", ועם מבוגרים כאלה יש פחות סיכונים לעסק.

ממצאים אלה ואחרים הם העומדים בבסיס מחקריהם של P.Drucker, ה-Economist והBLS- אשר חוזים כי עד 2018 יהיה הגידול העיקרי בכוח העבודה בעיקר של גילאי 55 ו-65 ומעלה (ראו גרף: "שיעור השינוי בגיל העובדים 2008-2018")

  
 
לסיכום, אפשר לומר כי רוב גילאי 55 ו-65 ומעלה, שחוזרים כיום לכוח העבודה, פוגשים היום שוק אחר. עליהם לעבור תהליך של "התאמה לדרישות הלקוחות ולשוק", למרות שהתנסו בעבודה בעבר. כמו כן יש לזכור כי הביקוש אינו קשור רק לגיל, אלא גם לידע, לתכונות ולמאפייני העובדים.

כיווני פעולה
לאור הביקושים הקיימים לעבודת מבוגרים, החל לאחרונה תהליך של חזרת מבוגרים ופנסיונרים לעבודה. הם עושים זאת בזהירות כיוון שרמת החיים ועלויות הקיום עלו וגם מפני שרבים מהם, שחוו ריקנות עם תום עבודתם, רוצים לחזור לתפקיד משמעותי. מערכת המס בישראל גם היא אינה מקילה על התהליך. יש כיום עשרות אלפי מורים ומורות, יוצאי הארגונים הציבוריים שהפנסיה לא מספיקה להם. אליהם מצטרפים יוצאי צה"ל, כוחות הביטחון, המשטרה ורבים אחרים שיצאו מכוח העבודה בגיל צעיר ואין להם פנסיה, או שזו נשחקה ונשחקת ע"י המצב הכלכלי. ישנם גם עצמאים ועולים רבים שנותרו ללא פנסיה ואחרים שבעבר שמחו להפסיק לעבוד, אך איבדו עם פרישתם מהעבודה את עולמם. רבים מהם חוו בעקבות הפרישה ירידה במצב הרוח ואף דיכאון, ומכאן החשיבות הגדולה לאפשר להם לחזור לחיים ולשוק העבודה.

ואכן לפנינו שעת כושר לשפר את הכלכלה וגם לגמול לאלה שהקימו את המדינה על ידי כך שנאפשר להם לענות על צרכי המשק וגם לחיות חיים הגונים ומספקים אחרי גיל 64.
 
 
טיפים
מאמרים
      הרשמו לניוזלטר
 
 
2011 © כל הזכוית שמורות למכון שיפור    |    תמונות: סטודיו אליגטור     |     תחזוקת אתר: NetOne