русский
לקוחות  
 
  
מאמרים וטיפים >> טיפים
צעירים בתחילת הדרך, מחפשים עבודה?
10 טיפים ורעיונות שיאפשרו לכם להשתלב בעבודה ולצבור ניסיון לקראת המשך הדרך
מאת: דר' רפי גלברט

 
צעירים רבים שגדלו תחת הסיסמה "העולם שייך לצעירים", מגלים כשהם פונים לחפש עבודה מציאות אחרת. פעמים רבות הקשר בין סיסמה זו לבין המציאות רופף מאד.
כוונתי היא לצעירים מוכשרים שמחפשים את דרכם אחר סיום השרות הצבאי או הלימודים.


נתונים כלכליים שמתפרסמים במדינות המערב לאחרונה (2008-2011) מצביעים כי באירופה ובארה"ב, כרבע עד מחצית מצעירים אלה אינם נדרשים במקומות העבודה זו השנה הרביעית. בישראל, שיעור הצעירים שאינם מצליחים להשתלב בעבודה כפול משיעור האבטלה הכללי (סביר להניח שקיימים הבדלים בין העיסוקים השונים אך המקור -OECD אינו מתייחס לחלוקה כזו).

לאור נתונים אלה, אין פלא שזו הפעם הראשונה שחוקר תחום ההשתלבות בעבודה, פיטר דימונד קיבל השנה פרס נובל לכלכלה. עם זאת, גם הוא (שהתראיין בשבועות האחרונים), לא הציג פתרון כיוון שלדבריו "מצב העסקים הקטנים והבינוניים קשה ולכן הם מעוניינים פחות באוכלוסיה צעירה שמאופיינת יותר בנדידה בין עסקים ופחות בנאמנות למקום העבודה".

גם R.Bolles החוקר את שוק העבודה בשלושים השנים האחרונות, מציין שעסקים קולטים בעיקר אנשים שאת עבודתם הם מכירים, והם מוכנים לקלוט גם אחרים אם הם מביאים איתם הוכחות לניסיונם בצורת דיסק, תמונות ועדויות אחרות. קורות חיים משכנעים פחות.


כל זה אינו אמור לייאש, כיוון שבכך דווקא נפתחות אפשרויות עבודה לאלה שמגיעים לעסקים כדי להשתלב בהם או כדי לצבור את הניסיון הנדרש לעיל.

להלן עשרה טיפים שיסייעו לכם להתגבר על האתגרים ולהתקבל למשרה ראשונה בשוק העבודה:

 1. קחו בחשבון כי הנכם מגיעים למקום העבודה הראשוני יותר כדי ללמוד, להשקיע ולצבור ניסיון, מאשר להרוויח לפרנסתכם. לכן, אל תספרו את השעות וראו בהן הזדמנות ולא נטל.
   
 2. במסגרת זו צרו את הרושם שבאתם "לתת" ולהשקיע את הידע והמיוחד שלכם ולא רק כדי "לקחת".
   
 3. במהלך הראיון הביעו את רצונכם לעבוד בתחום שאליו אתם מתראיינים. המעסיקים יעדיפו מועמדים המשדרים מסר ברור ולא מהוסס.
   
 4. שמרו על רמה עניינית בראיון, הקשיבו בעיקר, וכשתדברו התייחסו לפעילות שהיא רלוונטית למעסיק (אל תפליגו בסיפורים, שמרו אותם לתקופת העסקתכם).
   
 5. חפשו עבודה בעסקים קטנים בתחום העיסוק שלכם. מסתבר שלמרות האמונות הרווחות בשוק העבודה והפרסום לעסקים הגדולים, ממצאי המחקר מצביעים כי כ-89% מהמשתלבים בכוח העבודה, משתלבים תחילה בעסקים קטנים. עסקים אלה הם סלחניים יותר ודרישותיהם פחות פורמליות בהליכי הגיוס והקליטה.
   
 6. הביאו עמכם בנוסף לקורות החיים גם פורטפוליו של עבודות בצורת דוגמאות, דיסק, צילומים, מאמרים ועבודות בתחום העניין של בעל העסק.
   
 7. כשמציעים לכם עבודה, בעיקר בעסקים קטנים, אל תציגו דרישות שכר מוגזמות. נסו לדחות את קביעת השכר לשלב מאוחר יותר, אחרי שתהיו מוכרים ואהודים יותר בעסק.
   
 8. הציגו את רצונכם להתקדם, ללמוד ולהתמיד בתחום העיסוק, אל תשדרו ארעיות.
   
 9. בתחומי השירות, אל תתפתו לפתח גישה נוקשה ללקוחות. קחו בחשבון שעסקים מצליחים בעיקר עקב קשר טוב עם הלקוחות. לכן, כבדו את הלקוחות, פתחו עמם יחסי אמון ואהדה. גם אם נראה לכם שבעלי העסק מעדיפים נוקשות, שמרו על קשר טוב איתם כי הם קובעים את סיכוייכם לשרוד.
   
 10.  אל תתחרו בעובדים אחרים והימנעו מרכילות. ארגונים מצליחים מעדיפים עבודת צוות ועליכם לשדר כי גם אתם מתאימים לעבוד עם אחרים.
   

בהצלחה.

 

 

טיפים
מאמרים
      הרשמו לניוזלטר
 
 
2011 © כל הזכוית שמורות למכון שיפור    |    תמונות: סטודיו אליגטור     |     תחזוקת אתר: NetOne